Bruce County Historical Society logo

Bruce County Historical Society


Bruce County, Ontario, Canada


Incorporated 1901 - 1915       Re-incorporated 1957

Bruce County History

Political History

Bruce County crest

Wardens of the County of Bruce

Compiled by Dorne C. Fitzsimmons

1857 George Cromar Greenock
1858 John Purvis Kinloss
1859 John Valentine Greenock
1860 John Bruce Brant
1861 John Purvis Kinloss
1862 J.T. Conaway Southampton
1863 John Gillies Elderslie
1864 James Brocklebank Brant
1865 James Brocklebank Brant
1866 James Brocklebank Brant
1867 James Brocklebank Brant
1868 James Brocklebank Brant
1869 John Gillies Elderslie
1870 John Gillies Elderslie
1871 John Gillies Elderslie
1872 John Gillies Elderslie
1873 Robert Baird Kincardine Town
1874 Robert Baird Kincardine Town
1875 Robert Baird Kincardine Town
1876 Robert Baird Kincardine Town
1877 Robert Baird Kincardine Town
1878 Robert Baird Kincardine Town
1879 Robert Baird Kincardine Town
1880 Robert Purves Kinloss
1881 Robert Purves Kinloss
1882 Robert Purves Kinloss
1883 James Tolton Brant
1884 John Pierson Saugeen
1885 H.T. Potts Arran
1886 W.S. Johnston Port Elgin
1887 William Dickison Carrick
1888 William Scott Culross
1889 John Douglass Tara
1890 James Gaunt Kinloss
1891 J.S. McDonald Huron
1892 Thomas Bradley, M.D. Kincardine Twp.
1893 James Bryan Lucknow
1894 J.H. Scott Kincardine Town
1895 William MacKintosh Arran
1896 J.H. Elliot Chesley
1897 James Shouldice Elderslie
1898 L.T. Bland Kincardine Twp.
1899 D.M. Jermyn Wiarton
1900 P. Cummings Saugeen
1901  Benj. Cannon  Brant 
1902  J.J. Donnelly  Greenock 
1903  Robert Watt  Wiarton 
1904  John McCharles  Huron 
1905  William McDonald  Chesley 
1906  A.W. Robb  Walkerton 
1907  F.A. McDonald  Amabel 
1908  Henry Hilker  Port Elgin 
1909  S.J. Parke  Wiarton 
1910  W.A. Crowe  Chesley 
1911  Isaiah Shoemaker  Paisley 
1912  D.A. McDonald  Kinloss 
1913  S.R. Brill  Teeswater 
1914  Alex P. Mewhinney  Bruce 
1915  Alex McCannel  Saugeen 
1916  A.E. McNab  Walkerton 
1917  D.J. Izzard  Port Elgin 
1918  Gideon Kastner  Wiarton 
1919  W.H. Brown  Chesley 
1920  D.B. McDonald  Tiverton 
1921  R. Johnston  Lucknow 
1922  J.A. Lewis  Elderslie 
1923  R. McVittie  Southampton 
1924  J.W. Sinclair  Arran 
1925  D.J. Byers  Wiarton 
1926  David McDonald  Culross 
1927  Gilbert McLaren  Port Elgin 
1928  W.J. MacKay  Huron 
1929  J.H. Brown  Teeswater 
1930  D. Willoughby  Brant 
1931  E.J. Downs  Hepworth 
1932  G.H. MacKay  Bruce 
1933  Campbell Grant  Walkerton 
1934  Dan McDonald  Lindsay 
1935  D. Munn  Ripley 
1936  W. Ard  Amabel 
1937  C.R. VanDusen  Tara 
1938  Henry Lantz  Carrick 
1939  W.S. Fenton  Port Elgin 
1940  John Dawson  Eastnor 
1941  S. Ewart  Chesley 
1941  J.A. Logie  Paisley 
1942  Thomas Duff  Arran 
1943  Peter C. Liesemer  Mildmay 
1944  William Shewfelt  Kincardine Twp 
1945  Gordon White  Lion’s Head 
1946  Kenzie Foster  Bruce 
1947  J.W. Joynt  Lucknow 
1948  Harold Donnelly  Greenock 
1949  Andrew H. McTavish  Teeswater 
1950  Wilfred Adis  Albemarle 
1951  William Walsh  Kincardine Town 
1952  John W. Ransbury  St. Edmunds 
1953  Gordon Stanley  Ripley 
1954  William P. Oswald  Elderslie 
1955  William Winter  Walkerton 
1956  Donald M. Lamont  Saugeen 
1957  Dr. J. Frank Morton  Southampton 
1958  Donald McLay  Lindsay 
1959  George W. Joynt  Lucknow 
1960  Micheal Fischer  Culross 
1961  Douglas Kreutzweiser  Hepworth 
1962  John MacKenzie  Bruce 
1963  Harvey F. Palmateer  Kincardine Town 
1964  Chester Emmerton  Huron 
1965  Mrs. Tessie Greig  Lion’s Head 
1966  P.A. Murray  Kinloss 
1967  Frank T. Field  Teeswater 
1968  Roswell Smith  Amabel 
1969  William Macke  Mildmay 
1970  Howard Chesney  Brant 
1971  R. George Grant  Paisley 
1972  Harvey L. Davis  Elderslie 
1973  Vernon E. Emke  Chesley 
1974  J.P. Johnston  St. Edmunds 
1975  A.J. Worall  Teeswater 
1976  Alex Lamont  Saugeen 
1977  Andrew Cormack  Paisley 
1978  Gary Harron  Amabel 
1979  Arthur Speer  Tara 
1980 Alvin Thompson  Kincardine Twp. 
1981  Howard Collins  Port Elgin 
1982  Clifford Pegelo  Brant 
1983  Jack Cumming  Elderslie 
1984  Maurice Donnelly  Greenock 
1985  Ivan Mielhausen  Eastnor 
1986  Douglas Thompson  Albemarle 
1987  Ross Herron  Arran 
1988  Roy Pennington  Culross 
1989  Bradley Davis  St. Edmunds 
1990  David Thomson  Brant 
1991  Barry Johnston  Kinloss 
1992  Weir Sheane  Kincardine Twp. 
1993  Carman Fullerton  Elderslie 
1994  Milton McIver  Lindsay 
1995  Paul Eagleson  Tara 
1996  Stuart Reavie  Lucknow 
1997  Harry Thede  Saugeen 
1998  Harry Thede  Saugeen 
1999  Milton McIver   Lindsay 
2000  Stuart Reavie  Huron-Kinloss 
2001  Stuart Reavie  Huron-Kinloss 
2002  Mark Kraemer  Saugeen Shores 
2003  Ralph Kreutzwiser  South Bruce 
2004  Ralph Kreutzwiser  South Bruce 
2005  Mark Kraemer  Saugeen Shores 
2006  Ron Oswald  Arran-Elderslie 
2007  Mitch Twolan  Huron-Kinloss 
2008  Milton McIver  North Bruce  
2009  Bill Goetz  South Bruce 
2010  Mike Smith  Saugeen Shores 

 

Arms of Canada

Members of the Parliament of Canada Representing the County of Bruce

Election  Riding  Member  Party 
1867  Bruce North  Alexander Sproat  Conservative 
1867  Bruce South  Francis Hurdon  Conservative 
1872  Bruce North  John Gillies  Liberal 
1872  Bruce South  Hon. Edward Blake  Liberal 
1873 By-election  Bruce South  Hon. Edward Blake  Liberal 
1874  Bruce North  John Gillies  Liberal 
1874  Bruce South  Hon. Edward Blake  Liberal 
1875 By-election  Bruce South  Hon. Edward Blake  Liberal 
1878  Bruce North  John Gillies  Liberal 
1878  Bruce South  Alexander Shaw  Conservative 
1882  Bruce North  Alexander McNeill  Conservative 
1882  Bruce West  James Somerville  Liberal 
1882  Bruce East  Rupert Mearse Wells  Liberal 
1887  Bruce North  Alexander McNeill  Conservative
1887  Bruce West  Hon. Edward Blake  Liberal 
1887  Bruce East  Henry Cargill  Conservative 
1887 By-election  Bruce West  James Rowand  Liberal 
1887 By-election  Bruce East  Henry Cargill  Conservative 
1891  Bruce North  Alexander McNeill  Conservative 
1891  Bruce West  James Rowand  Liberal 
1891  Bruce East  Reuban Truax  Liberal 
1892 By-election  Bruce East  Henry Cargill  Conservative 
1896  Bruce North  Alexander McNeill  Conservative 
1896  Bruce West  John Tolmie  Liberal 
1896  Bruce East  Henry Cargill  Conservative 
1900  Bruce North  Alexander McNeill  Conservative 
1900  Bruce West  John Tolmie  Liberal 
1900  Bruce East  Henry Cargill  Conservative 
1901 By-election  Bruce North  James Halliday  Conservative 
1904  Bruce North  L.T. Bland  Conservative 
1904  Bruce South  Peter A. McKenzie  Liberal 
1906 By-election  Bruce North  John Tolmie  Liberal 
1908  Bruce North  John Tolmie  Liberal 
1908  Bruce South  James J. Donnelly  Conservative 
1911  Bruce North  Hugh Clark  Conservative 
1911  Bruce South  James J. Donnelly  Conservative 
1917  Bruce North  Hugh Clark  Conservative 
1917  Bruce South  Reuban Eldridge Truax Opposition 
1921  Bruce North  James Malcolm  Liberal 
1921  Bruce South  John Walter Findlay  Progressive 
1925  Bruce North  James Malcolm  Liberal 
1925  Bruce South  Walter Allan Hall  Liberal 
1926  Bruce North  James Malcolm  Liberal 
1926 Bruce South  Walter Allan Hall  Liberal 
1926 By-election  Bruce North  Hon. James Malcolm  Liberal 
1930  Bruce North  Hon. James Malcolm  Liberal 
1930  Bruce South  Walter Allan Hall  Liberal 
1935  Bruce  William Rae Tomlinson  Liberal 
1935  Grey-Bruce  Agnes C. MacPhail  United Farmers of Ontario-Labour 
1940  Bruce  William Rae Tomlinson  Liberal 
1940  Grey-Bruce  Walter Edward Harris  Liberal 
1945  Bruce  Andrew E. Robinson  Progressive Conservative
1945  Grey-Bruce  Walter Edward Harris  Liberal 
1949  Bruce  Donald B. Blue  Liberal 
1949  Grey-Bruce  Walter Edward Harris  Liberal 
1953  Bruce  Andrew E. Robinson  Progressive Conservative
1953  Grey-Bruce  Hon. Walter Edward Harris  Liberal 
1957  Bruce  Andrew E. Robinson  Progressive Conservative
1957  Grey-Bruce  Eric Alfred Winkler  Progressive Conservative
1958  Bruce  Andrew E. Robinson  Progressive Conservative
1958  Grey-Bruce  Eric Alfred Winkler  Progressive Conservative
1962  Bruce  Andrew E. Robinson  Progressive Conservative 
1962  Grey-Bruce  Eric Alfred Winkler  Progressive Conservative
1963  Bruce  John Loney  Progressive Conservative
1963  Grey-Bruce  Eric Alfred Winkler  Progressive Conservative 
1965  Bruce  John Loney  Progressive Conservative
1965 Grey-Bruce  Eric Alfred Winkler  Progressive Conservative
1968  Bruce  Ross Whicher  Liberal 
1972  Bruce  Ross Whicher  Liberal 
1974  Bruce  Crawford Douglas  Liberal 
1979  Bruce-Grey  Gary M. Gurbin  Progressive Conservative
1979  Huron-Bruce  Robert McKinley  Progressive Conservative
1980  Bruce-Grey  Gary M. Gurbin  Progressive Conservative
1980  Huron-Bruce  Murray Cardiff  Progressive Conservative
1984  Bruce-Grey  Gary M. Gurbin  Progressive Conservative
1984  Huron-Bruce  Murray Cardiff  Progressive Conservative
1988  Bruce-Grey  Gus Mitges  Progressive Conservative 
1988  Huron-Bruce  Murray Cardiff  Progressive Conservative 
1993  Bruce-Grey  Ovid Jackson  Liberal 
1993  Huron-Bruce  Paul Steckle  Liberal 
1997  Bruce-Grey Ovid Jackson  Liberal 
1997  Huron-Bruce  Paul Steckle  Liberal 
2000  Bruce-Grey-Owen Sound  Ovid Jackson  Liberal 
2000  Huron-Bruce  Paul Steckle  Liberal 
2004  Bruce-Grey-Owen Sound  Larry Miller  Conservative 
2004  Huron-Bruce  Paul Steckle  Liberal 
2006  Bruce-Grey-Owen Sound  Larry Miller  Conservative 
2006  Huron-Bruce  Paul Steckle  Liberal 
2008  Bruce-Grey-Owen Sound Larry Miller  Conservative 
2008  Huron-Bruce  Ben Lobb  Conservative 
       

UK coat of arms 
 

Members of the Legislature of the Province of Canada (Canada West) Representing the County of Bruce

Compiled by Dorne C. Fitzsimmons using Legislators and Legislatures of Ontario, Legislative Library, Research and Information Services, Legislature of Ontario.

The first reference to the County of Bruce for the purpose of electing a member to the Legislature of the Province of Canada - Canada West was the “Act to make certain alterations in the Territorial Divisions of Upper Canada”. Huron, Perth and Bruce as the County of Huron. Huron. 1851. 14 & 15 Vic., C.5, Ss.2, 30, 31, 29 Schedules C, A. Counties United for the Purpose of Representation. 

Election  Riding Member
1851  Huron  Hon. Malcolm Cameron
Mr. Cameron resigned prior to the commencement of
the 4th Legislature having been appointed President
of the Executive Council of the Province of Canada. A
by-election was called and Mr. Cameron was returned
duly elected.
 
1854  Huron & Bruce  Hon. William Cayley
Mr. Cayley resigned on September 13, 1854 having
been appointed Inspector General of the Province of
Canada. A by-election was called and Mr. Cayley was
returned duly elected.
1858  Huron & Bruce  John Holmes 
1861  Huron & Bruce  James Dickson 
1863  Huron & Bruce  James Dickson 

 

Ontario coat of arms

Members of the Legislature of the Province of Ontario Representing the County of Bruce

Election Riding Member Party
1867 Bruce North Donald Sinclair Liberal
1867 Bruce South Edward Blake Liberal
1871 Bruce North Donald Sinclair Liberal
1871 Bruce South Hon. Edward Blake
The Hon. Edward Blake resigned his
seat on December 20 1871 to accept
the office of Premier.
Liberal
1872 By-election Bruce South Hon. Edward Blake
The Hon. Edward Blake won the
by-election by acclamation on January
5, 1872. On January 8, 1973 Mr. Blake
resigned his seat to run for the House of Commons.
Liberal
1872 By-election Bruce South Hon. Rupert Mearse Wells
On January 7,1874 the Attorney
General, Mr. Mowat, proposed Mr. Wells
as Speaker of the Legislature. The
motion was seconded and resolved.
Mr. Wells took the chair the same day.
Liberal
1875 Bruce North Donald Sinclair Liberal
1875 Bruce South Hon. Rupert Mearse Wells
On November 24, 1875 the Attorney
General, Mr. Mowat, proposed Mr.
Wells as Speaker of the Legislature.
The motion was seconded and
resolved. Mr. Wells took the chair
the same day.
Liberal
1879 Bruce North Donald Sinclair Liberal
1879 Bruce South Rupert Mearse Wells
Mr. Wells resigned his seat on
June 6, 1882 to run for the
House of Commons.
Liberal
1882 By-election Bruce South Hamilton Parke O’Connor Liberal
1883 Bruce North John Gillies Independent Liberal
1883 Bruce South Hamilton Parke O’Connor Liberal
1886 Bruce Centre Walter MacMorris Dack Liberal
1886 Bruce North John Walter Scott Biggar Conservative
1886 Bruce South Hamilton Parke O’Connor Liberal
1890 Bruce Centre Walter MacMorris Dack Liberal
1890 Bruce North John George
Mr. George did not take his seat
as his election was declared void
on January 29, 1891.
Conservative
1890 Bruce South Hamilton Parke O’Connor  
1891 By-election Bruce North David Porter
On February 14, 1894 the house
was informed of the death of Mr. Porter.
A new election was called.
Liberal
1893 By-election Bruce North Daniel McNaughton Liberal
1894 Bruce Centre John Stevenson McDonald Liberal-Patron
1894 Bruce North Daniel McNaughton Liberal-Protestant
Protective Association
1984 Bruce South Reuban Eldridge Truax Liberal
1898 Bruce Centre Andrew Malcolm Liberal
1898 Bruce North Charles Martin Bowman Liberal
1898 Bruce South Reuban Eldridge Truax Liberal
1902 Bruce Centre Hugh Clark
On February 6, 1903 the election
of Mr. Clark was declared void. A
by-election was held on February 26,
1903 and Mr. Clark was elected.
Conservative
1902 Bruce North Charles Martin Bowman Liberal
1902 Bruce South Reuban Eldridge Truax Liberal
1905 Bruce Centre Hugh Clark Conservative
1905 Bruce North Charles Martin Bowman Liberal
1905 Bruce South Robert Edwin Clapp Conservative
1908 Bruce Centre Hugh Clark Conservative
1908 Bruce North Charles Martin Bowman Liberal
1908 Bruce South Reuban Eldridge Truax Liberal
1911 Bruce Centre William McDonald Liberal
1911 Bruce North Charles Martin Bowman Liberal
1911 Bruce South John George Anderson Liberal
1914 Bruce North Harold A. Vandussen
Mr Vandussen was originally elected
with a majority
of 23 votes over Mr. William McDonald.
However, after a recount, his election
was declared void and Mr. McDonald
was elected with a majority of 7 votes.
Conservative
1914 Bruce North William McDonald Liberal
1914
Bruce South Wellington David Cargill Conservative
1914 Bruce West Charles Martin Bowman Liberal
1919 Bruce North William Henry Fenton United Farmers of Ontario
1919 Bruce South Frank Rennie Liberal
1919 Bruce West Alexander Patterson Mewhinney Liberal
1923 Bruce North William Henry Fenton United Farmers of Ontario
1923 Bruce South Malcolm Alexander McCallum United Farmers of Ontario
1923 Bruce West Alexander Patterson Mewhinney Liberal
1926 Bruce North Alexander Patterson Mewhinney Liberal
1926 Bruce South Malcolm Alexander McCallum
On November 14, 1927 the election
of Mr. McCallum was declared void
and a by-election was called.
Progressive
1928 Bruce South Foster Graham Moffatt Conservative
1929 Bruce North Frederick Wellington Elliott
Mr. Elliot died on November 26, 1933.
No by-election was called.
Liberal
1929 Bruce South William John Mackay Liberal
1934 Bruce John William Sinclair Liberal
1934 Bruce South Charles Alexander Robertson Liberal
1937 Bruce John William Sinclair Liberal
1937
Huron-Bruce Charles Alexander Robertson Liberal
1943 Bruce Thomas Neil Duff Liberal
1943 Huron-Bruce John William Hanna Progressive Conservative
1945 Bruce John Philemon Johnstone Progressive Conservative
1945 Huron-Bruce John William Hanna Progressive Conservative
1948 Bruce T. Kenzie Foster Liberal
1948 Huron-Bruce John William Hanna Progressive Conservative
1951 Bruce John Philemon Johnstone Progressive Conservative
1951 Huron-Bruce John William Hanna Progressive Conservative
1955 Bruce Ross Mackenzie Whicher Liberal
1955 Huron-Bruce John William Hanna Progressive Conservative
1959 Bruce Ross Mackenzie Whicher Liberal
1959 Huron-Bruce John William Hanna
Mr. Hanna died on March 23, 1962.
A by-election was called.
Progressive Conservative
1962 By-election Huron-Bruce Murray Andrew Gaunt Liberal
1963 Bruce Ross Mackenzie Whicher Liberal
1963 Huron-Bruce Murray Andrew Gaunt Liberal
1967 Grey-Bruce Edward Carson Sargent Liberal
1967 Huron-Bruce Murray Andrew Gaunt Liberal
1971 Grey-Bruce Edward Carson Sargent Liberal
1971 Huron-Bruce Murray Andrew Gaunt Liberal
1975 Grey-Bruce Edward Carson Sargent Liberal
1975 Huron-Bruce Murray Andrew Gaunt Liberal
1977 Grey-Bruce Edward Carson Sargent Liberal
1977 Huron-Bruce Murray Andrew Gaunt Liberal
1981 Grey-Bruce Edward Carson Sargent Liberal
1981 Huron-Bruce Murray Andrew Gaunt Liberal
1985 Grey-Bruce Edward Carson Sargent Liberal
1985 Huron-Bruce Hon. Murray John Elston Liberal
1987 Bruce Hon. Murray John Elston Liberal
1990 Bruce Hon. Murray John Elston Liberal
1995 Bruce Barbara Fisher Progressive Conservative
1999 Huron-Bruce Helen Johns Progressive Conservative
1999 Bruce-Grey William Murdock Progressive Conservative
2003 Huron-Bruce Carol Mitchell Liberal
2003 Bruce-Grey-Owen Sound William Murdock Progressive Conservative
2007 Huron-Bruce Carol Mitchell Liberal
2007 Bruce-Grey-Owen Sound William Murdock Progressive Conservative